węglowodany dla cukrzyka

Węglowodany. Przykłady odpowiednich produktów dla cukrzyka

Dlaczego węglowodany są ważne w naszej diecie? Czy osoby z cukrzycą mogą jeść węglowodany? Z jakiego powodu nie warto z nich rezygnować? Czy wiesz dlaczego zwracam uwagę swoim podopiecznym na kontrolę ilości i jakości zjadanych węglowodanów? Chciałabym, abyś przeczytał/a poniższy wpis. Dowiesz się, jakie są następstwa zarówno nadmiaru jak i niedoboru węglowodanów w naszej diecie. Poznasz przykłady odpowiednich produktów dla cukrzyka.

Węglowodany to składniki pokarmowe, z których nasz organizm czerpie energię niezbędną do życia.  Energia służy między innymi do prawidłowej pracy narządów wewnętrznych, utrzymania ciepłoty ciała czy aktywności fizycznej.  Glukoza, która stanowi źródło tej energii, jest swego rodzaju paliwem dla naszego mózgu, mięśni, czerwonych ciałek krwi (erytrocyty). Ale skąd bierze się glukoza, która później jest zamieniana w energię? Po zjedzeniu posiłku zawierającego węglowodany rozpoczyna się proces ich trawienia. Wynikiem trawienia węglowodanów jest glukoza, która trafia do krwi. Następnie za pośrednictwem insuliny glukoza wnika do wnętrza komórek naszego organizmu. W ten sposób dalej może pełnić swoje ważne role i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. W przypadku osób chorych na cukrzycę proces ten jest zaburzony, co wynika z niedoboru insuliny lub jej nieprawidłowego działania (np w cukrzycy typu 2).

Węglowodany, jako jedyne składniki pokarmowe, bezpośrednio wpływają na wzrost stężenia glukozy we krwi.

Z powodu źle działającej trzustki chorzy często mają obawy przed spożywaniem posiłków zawierających węglowodany. Czy faktycznie powinieneś się ich bać i przestać jeść? Absolutnie nie!

Niedobór węglowodanów w diecie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Co się dzieje jeśli spożycie węglowodanów jest niewystarczające? Wynikiem niedostatecznego spożycia węglowodanów mogą być: zaburzenia koncentracji, senność, nerwowość. Zbyt niskie spożycie węglowodanów może doprowadzić do tego, że Twój mózg nie będzie prawidłowo odżywiony.  Brak węglowodanów w diecie może prowadzić nawet do wyniszczenia organizmu.

Wiesz już czym grozi niedobór węglowodanów, ale czy ich nadmiar w diecie również może być szkodliwy? Oczywiście. Nadmiar prowadzi do nadwagi i otyłości. W momencie kiedy potrzeby naszego organizmu zostaną zaspokojone nadmiar węglowodanów jest wykorzystywany do syntezy tłuszczu, który odkłada się w tkance tłuszczowej.

🔺 Cukier, miód, syrop glukozowo-fruktozowy
🔺 Produkty zbożowe – mąka, kasze, ryż, makarony, pieczywo, płatki zbożowe
🔺 Nasiona roślin strączkowych – ciecierzyca, bób, fasola, groch, soczewica, soja
🔺 Warzywa, owoce, przetwory owocowe, owoce suszone
🔺 Mleko i produkty mleczne np jogurty, maślanki, kefiry, serki
🔺 Słodycze, wszelkie batony, cukierki, ciastka
🔺 Pieczywo cukiernicze, drożdżówki, pączki

Jakie produkty węglowodanowe powinieneś wybierać? Przykłady odpowiednich produktów dla cukrzyka.

Nie musisz się bać jeść węglowodanów. Jednak nie wszystkie produkty będą dla Ciebie dobrym wyborem. Nie każdy produkt węglowodanowy będzie dla Ciebie wartościowym pokarmem. Warto wiedzieć, które produkty są zdrowe i stanowią źródło witamin i składników mineralnych. Opłaca się wybierać te, których spożycie będzie wspierało Twoje zdrowie.  Właściwy wybór produktów ułatwi Ci utrzymywanie prawidłowych wartości stężeń glukozy we krwi. Przełoży się to również na Twoje samopoczucie oraz wspomoże redukcję lub utrzymanie masy ciała.

W diecie cukrzyka zalecane są produkty spożywcze, które nie powodują gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi (wchłaniają się wolno), przez co korzystnie wpływają  na kontrolę glikemii. Węglowodany należy spożywać głównie w postaci skrobi, która występuje m.in. w produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych czy ziemniakach. Z produktów zbożowych lepiej wybierać te z grubego przemiału (pełnoziarniste). Takie produkty oprócz skrobi zawierają też błonnik pokarmowy oraz pełno witamin i składników mineralnych.

Podczas zakupów staraj się wybierać poniższe produkty 🙂

pieczywo żytnie, pełnoziarniste, razowe, graham

makarony pełnoziarniste

ryż dziki, brązowy, parboiled

nasiona roślin strączkowych: soja, groch, fasola, bób, soczewica, ciecierzyca

warzywa i owoce, najlepiej w formie surowej

płatki owsiane górskie, otręby pszenne, gryczane, owsiane

Węglowodany. Jakich produktów lepiej unikać?

Unikać należy produktów, które zawierają cukry szybkowchłaniające się, powodujące gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi. Sacharoza obecna w cukrze spożywczym czy wyrobach cukierniczych oprócz energii nie zawiera żadnych niezbędnych składników odżywczych. Zwiększa za to syntezę lipoprotein VLDL w wątrobie (stanowi źródło złego cholesterolu). Fruktoza zawarta w cukrze zwiększa stężenie triglicerydów w surowicy krwi. Pamiętaj, że unikanie cukrów szybkowchłaniających się ułatwia utrzymywanie należnej masy ciała.

Cukry proste (np. glukoza w płynie, sok owocowy) możesz stosować, gdy masz niskie stężenie glukozy we krwi (hipoglikemia!)

Ograniczyć do minimum powinno się:
◾️ słodycze, batony, ciasteczka, cukierki, ciasta
◾️ słodzone napoje, wody smakowe, soki owocowe
◾️ dżemy wysokosłodzone, marmolady
◾️ miód, cukier spożywczy
◾️ produkty spożywcze zawierające w składzie syrop glukozowo-fruktozowy
◾️ słodzone jogurty, serki

Wszystkie wymienione powyżej produkty są źródłem cukrów szybkowchłaniających się. Kiedy często pojawiają się w Twoim jadłospisie, stanowiąc podstawę Twojego jedzenia, ciężko Ci utrzymać cukry na właściwym poziomie. Po ich zjedzeniu szybko znowu stajesz się głodny. Są również wysokokaloryczne. Ich spożycie przyczynia się także do tycia. Dlatego staraj się jeść je okazjonalnie.

Zasady żywienia osób chorych na cukrzycę nie różnią się od ogólnie obowiązujących zasad żywienia osób zdrowych. Różnorodna dieta uwzględniająca zalecane produkty stanowi podstawę leczenia cukrzycy, niezależnie czy chorujesz na cukrzycę typu 1, 2 czy cukrzycę ciążową. Zachęcam Cię do przeczytania artykułu jeszcze raz. Spróbuj zastanowić się, co możesz poprawić w swoim dotychczasowym sposobie odżywiania. Jeśli masz ochotę podziel się podjętymi zmianami w komentarzu.

1 thoughts on “Węglowodany. Przykłady odpowiednich produktów dla cukrzyka”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *